Serena Williams, revenire scurtă la Queen’s Club
Revenirea mult așteptată a Serenei Williams pe terenul de tenis a durat doar un singur meci. Perechea formată de legendara americancă de 44 de ani cu tânăra canadiană Victoria Mboko s-a oprit în sferturi la turneul de la Queen’s Club din cauza unei accidentări.
Mboko, în vârstă de 19 ani, a fost nevoită să se retragă din meciul de simplu de miercuri împotriva Karolinei Pliskova din cauza unei probleme la genunchi. Astfel, cuplul nu a mai putut juca sferturile de finală împotriva lui Leylah Fernandez și Laura Siegemund.
Marți, Williams și Mboko reușiseră o victorie impresionantă în primul tur, învingând perechea cap de serie numărul 3, Nicole Melichar-Martinez și Erin Routliffe, cu scorul 7-6 (2), 6-2. A fost primul meci oficial al Serenei după aproape patru ani, de la US Open 2022.
Williams urmează să joace dublu săptămâna viitoare la turneul de la Berlin, unde partenera sa nu a fost încă anunțată. Fostul număr 1 mondial, deținătoare a 23 de titluri de Grand Slam, a declarat că revine treptat în circuit fără a se retrage oficial.
Serena Williams anunță revenirea în tenisul profesionist la 44 de ani
Serena Williams, în vârstă de 44 de ani, a anunțat luni, 1 iunie 2026, revenirea sa în circuitul profesionist după o pauză de aproape patru ani. Ultima sa apariție oficială a fost la US Open 2022.
Williams va debuta în proba de dublu la turneul WTA 500 HSBC Championships (Queen’s Club Championships) din Londra, programat între 8 și 14 iunie 2026. Ea a primit wild card și a descris iarba de la Queen’s Club ca fiind „locul perfect” pentru a începe acest nou capitol, amintind de succesele sale majore pe această suprafață (7 titluri de simplu și 6 de dublu la Wimbledon).
Mesajul ei pe Instagram, însoțit de un spot Nike, a confirmat zvonurile recente: „Good news travels fast”.
WTA a salutat revenirea ei, subliniind moștenirea sa extraordinară. Serena deține 23 de titluri de Grand Slam la simplu (recordul Open Era) și a fost testată anti-doping timp de șase luni înainte de revenire.
Revenirea deschide ușa unei posibile participări la Wimbledon 2026 și, eventual, la US Open.
Mirra Andreeva a învins-o pe Marina Bassols, cu puțin stres!
Mirra Andreeva după ce a învins-o pe Bassols Ribera la Roland Garros!
Mirra: „Am simțit că condițiile erau cu adevărat diferite față de perioada în care mă încălzeam. E evident foarte cald în zilele astea la Paris și mă încălzeam la ora 3:00. Când am intrat pe teren aici, am simțit că mingea nu zbura prea mult. Toate greșelile mele erau lungi totuși
. Ea a fost mai solidă la început. Eu făceam multe greșeli. Ea a folosit asta ca pe o oportunitate. A mers pe loviturile ei și a jucat foarte bine. De asemenea, m-am plâns destul de mult în primul set
. Nu eram foarte mulțumită de nivelul meu. Sunt super fericită că am realizat la timp că plângerile nu mă duc nicăieri. Nu știu de câte ori trebuie să-mi demonstrez asta mie însămi
. Sunt pur și simplu fericită că am reușit să-mi schimb mentalitatea și să fiu foarte concentrată pe parcursul ultimelor două seturi.”
Rybakina a găsit vinovatul pentru înfrângerea de azi de la Roland Garros
Elena Rybakina spune că Stefano Vukov a părăsit meciul ei de la Roland Garros pentru că a fost bolnav în ultimele zile.
„Mă întrebam ce fel de regrete ai avut astăzi? Dacă au fost puncte sau lovituri specifice care au ieșit în evidență. De asemenea, ce fel de sfaturi primeai din zona de antrenori? Era Stefano acolo astăzi? Sau a plecat în mijlocul meciului?”.
Pentru prima dată după 15 ani, Sloane Stephens, a intrat pe teren în cadrul calificărilor turneului de la Rolan Garros
Pentru prima dată după 15 ani, Sloane Stephens, finalista ediției 2018 de la Roland Garros, a intrat pe teren în cadrul calificărilor turneului. Americana de 33 de ani a trecut cu bine de primul tur, învingând-o categoric pe compatrioata sa Carol Young Suh Lee cu scorul 6-3, 6-2, pe Court Suzanne-Lenglen.
Actualul loc 361 WTA, Stephens, revine după o accidentare serioasă la piciorul drept suferită anul trecut. Ironia sorții face ca aceasta să fie a doua oară când o accidentare la picior o scoate temporar din circuit – în 2016-2017, o problemă similară la piciorul stâng a precedat cea mai mare performanță a carierei sale: titlul de la US Open 2017.
„Fiecare dată când mă gândesc la 2011, plâng, pentru că Elena a murit câțiva ani mai târziu (în 2014, din cauza cancerului). Ne amintește cât de prețioasă este viața”, a declarat Stephens, referindu-se la prima sa participare la calificările de la Paris, când avea doar 18 ani.
În 2011, americanca reușise să se califice în tabloul principal, dar a pierdut în primul tur. Astăzi, cu experiența a zeci de Grand Slamuri și un loc 3 mondial atins în 2018, ea nu are probleme de orgoliu să pornească de la zero.
„Joc calificările unui Grand Slam cu un clasament protejat este cu siguranță un alt tip de provocare față de ce am cunoscut în trecut. Dar sunt pregătită. Am muncit pentru asta și sper să reușesc și aici, chiar dacă concurența este dură. Am 33 de ani și multe lucruri s-au întâmplat de la finala mea, dar mă simt bine în acest stadion. Vreau să-mi dovedesc că sunt încă competitivă la cel mai înalt nivel”, a mărturisit ea.
În turul al doilea, Sloane Stephens va întâlni italiana Lisa Pigato, cap de serie numărul 29.Nu a fost singura fostă vedetă care a strălucit luni în calificări. Tamara Zidansek (semifinalistă în 2021) și Martina Trevisan (semifinalistă în 2022) au trecut și ele de primul tur, la fel ca Marco Cecchinato (semifinalist masculin 2018). David Goffin și-a prelungit emoțiile la ultimul său Roland Garros.
Sorana Cîrstea își mărește averea de bani și puncte după WTA Roma
Sorana Cîrstea și Iga Świątek s-au oprit în semifinalele turneului Italian Open, însă ambele vor pleca din capitala Italiei cu un număr important de puncte WTA.
Cîrstea a avut un parcurs excelent la Roma, eliminând-o pe liderul mondial Aryna Sabalenka, pe favorita numărul 13 Linda Nosková și pe campioana de la Roland Garros 2017, Jeļena Ostapenko. Parcursul româncei s-a încheiat însă în semifinale, unde a fost învinsă de Coco Gauff cu scorul de 6-4, 6-3.
Ambele semifinaliste învinse au avut rezultate mai bune decât cele obținute anul trecut la Roma, astfel că și-au adăugat un număr consistent de puncte în clasamentul WTA. Totuși, doar una dintre ele a reușit să urce în ierarhie.
În cazul Soranei Cîrstea, situația a fost și mai favorabilă deoarece nu a participat la ediția din 2025 a turneului, ceea ce înseamnă că nu avea niciun punct de apărat. Astfel, românca a adăugat 390 de puncte în clasament, performanță care a propulsat-o nouă poziții mai sus, până pe locul 18 mondial — cea mai bună clasare din cariera sa, cu trei poziții peste precedentul record personal.
Din punct de vedere financiar, Cîrstea câștigase deja 577.842 de dolari în sezonul 2026, iar premiul de 347.994 de dolari obținut la Roma o apropie de pragul de un milion de dolari câștigați în acest an. În același timp, veniturile totale din carieră au ajuns la 11.750.764 de dolari.
Svitolina va da mâna cu Rybakina la Italian Open
Într-o zi în care tensiunile geopolitice continuă să umbrească circuitul WTA, Elina Svitolina și Elena Rybakina se vor întâlni în sferturile de finală ale Italian Open. Spre deosebire de confruntările cu alte sportive din Rusia sau Belarus, ucraineanca va respecta tradiția handshake-ului la finalul meciului.
Elina Svitolina, fostă numărul 3 mondial și dublă campioană la Roma (2017, 2018), a adoptat din 2022 o poziție fermă: nu strânge mâna jucătoarelor din Rusia și Belarus, ca semn de protest față de invazia Ucrainei. Gestul a provocat controverse repetate, inclusiv la Australian Open 2026 împotriva Arynei Sabalenka, unde nu a existat nici handshake, nici poză pre-meci.
Totuși, Elena Rybakina face excepție. Născută la Moscova, rusoaica de origine a schimbat naționalitatea în 2018, devenind reprezentanta Kazahstanului – cu mult înainte de începerea războiului. Svitolina a explicat clar poziția sa încă de la Roland Garros 2025: „A schimbat naționalitatea cu ani înainte de invazie. Reprezintă Kazahstanul. La fel ca Daria Kasatkina (acum australiană și deschisă susținătoare a Ucrainei), respectăm astfel de atitudini”.
Cele două s-au mai întâlnit recent la Indian Wells 2026, unde Rybakina a câștigat, iar Svitolina i-a strâns mâna fără ezitare.
Rybakina conduce cu 4-3 la general, dar pe zgură Svitolina are avantaj (2-1). Meciul de azi promite să fie unul spectaculos între două foste campioane la Roma.
Lovitură pentru Roland Garros: Carlos Alcaraz ratează turneul, iar Emma Răducanu este incertă
Campionul en-titre de la Roland Garros, Carlos Alcaraz, nu va participa la ediția din 2026 a Grand Slam-ului parizian, după ce o accidentare la încheietura mâinii l-a obligat să se retragă oficial de pe lista competiției. Informația a fost publicată de Tennis365.
Spaniolul, care câștigase trofeul atât în 2024, cât și în 2025, nu a mai pierdut la Paris din semifinala din 2023 contra lui Novak Djokovic. Accidentarea suferită la turneul de la Barcelona l-a forțat deja să abandoneze participările la Madrid și Roma, iar acum și visul unui al treilea titlu consecutiv pe zgura franceză.
Absența lui Alcaraz schimbă complet configurația tabloului masculin. Liderul mondial Jannik Sinner devine principalul favorit, în timp ce Alexander Zverev urcă pe poziția de al doilea favorit al competiției.
Lista accidentărilor continuă să crească
Problemele fizice afectează mai multe nume importante înainte de startul Roland Garros. Jack Draper va lipsi din cauza unei accidentări la genunchi, iar Holger Rune continuă recuperarea după ruptura tendonului lui Ahile.
Pe lista jucătorilor aflați sub semnul întrebării se mai află și Taylor Fritz, Sebastian Korda și Thanasi Kokkinakis.
În competiția feminină, situația este la fel de complicată. Emma Raducanu rămâne incertă pentru Roland Garros după ce s-a retras recent de la turneul de la Roma din cauza unor probleme medicale cauzate de un virus persistent.
Fosta campioană de la US Open nu a mai jucat din luna martie, iar retragerea sa de ultim moment din Italia a ridicat numeroase semne de întrebare privind starea sa fizică înaintea Grand Slam-ului francez.
Suspendare surprinzătoare în circuitul feminin
O altă absență notabilă este cea a cehoaicei Marketa Vondrousova, suspendată provizoriu după ce a ratat trei teste anti-doping.
De asemenea, Amanda Anisimova este și ea incertă pentru Paris, după o accidentare la încheietura mâinii care a ținut-o departe de teren din martie.
Roland Garros 2026 începe pe 24 mai, însă lista retragerilor ar putea continua să crească în zilele următoare, pe fondul unui sezon de zgură marcat de accidentări și probleme medicale în rândul marilor vedete din tenisul mondial.
Victoria Mboko a primit wild card la Strasbourg
Victoria Mboko a primit primul wild card pentru tabloul principal al ediției 2026 a turneului Internationaux de Strasbourg, au confirmat oficialii competiției luni. Anunțul vine la doar câteva zile după ce adolescenta din Canada s-a retras de la Rome Open din cauza unei afecțiuni gastrointestinale. Mboko va folosi turneul WTA 500 ca parte a pregătirii finale înainte de Roland Garros, adăugând încă un nume important pe una dintre cele mai puternice liste de participante înainte de Paris.
Turneul de la Strasbourg este așteptat să aibă la start până la 11 jucătoare din top 30 mondial, consolidându-și importanța în săptămâna finală de dinaintea French Open. Printre numele confirmate se numără Madison Keys, Ekaterina Alexandrova, Leylah Fernandez, Iva Jovic și Liudmila Samsonova.
Mboko ajunge la Strasbourg după un sezon de zgură afectat de probleme. Numărul 9 mondial a disputat un singur meci pe zgură în acest sezon, la Madrid, înainte de a se retrage de la Rome Open din cauza bolii gastrointestinale. Ea primise un bye în primul tur la Roma, în calitate de cap de serie numărul 10, însă s-a retras înaintea meciului său de debut.
În ciuda programului întrerupt pe zgură, Mboko rămâne una dintre cele mai constante jucătoare din circuitul WTA în acest sezon. Canadianca a ajuns în finalele de la Adelaide și Doha la începutul anului și a câștigat anul trecut titlul WTA 1000 la Montreal, rezultate care au ajutat-o să intre în top 10 mondial la doar 19 ani.
Pentru Mboko, wild cardul primit la Strasbourg reprezintă o oportunitate importantă de a acumula meciuri competitive înainte de Roland Garros. Comparativ cu multe dintre jucătoarele de top prezente pe tablou, ea vine cu puțin timp petrecut pe zgură, astfel că ritmul de joc și continuitatea fizică devin priorități esențiale în ultima săptămână înainte de Paris.
Retragerea de la Roma a întrerupt ceea ce trebuia să fie o etapă crucială a pregătirii sale. Oficialii turneului au confirmat că Mboko s-a retras din cauza bolii cu doar câteva ore înaintea meciului programat din turul al doilea împotriva Tyrei Grant. Locul ei pe tablou a fost luat de lucky loser-ul Nikola Bartunkova.
Kim Clijsters intervine în conflictul legat de premiile din tenis: Djokovic și Sabalenka cer schimbări majore
Fosta mare campioană belgiană Kim Clijsters a comentat tensiunile tot mai mari dintre jucătorii de top și organizatorii turneelor de Grand Slam, după ce nume importante precum Novak Djokovic și Aryna Sabalenka au criticat distribuția premiilor financiare din tenisul mondial.
Mai mulți lideri ai circuitelor ATP și WTA susțin că veniturile generate de turneele majore cresc constant, însă procentul care ajunge la jucători rămâne prea mic. Nemulțumirile au explodat înainte de French Open 2026, unde fondul total de premiere a fost mărit, dar sportivii consideră că această creștere nu reflectă adevăratele încasări ale organizatorilor.
Kim Clijsters a declarat că înțelege ambele perspective și a subliniat că tenisul traversează o perioadă sensibilă din punct de vedere economic și organizațional. Belgianca a explicat că jucătorii contribuie decisiv la succesul comercial al competițiilor și că este normal ca aceștia să își dorească o parte mai mare din venituri. Totuși, ea consideră că dialogul trebuie să rămână principala soluție, nu amenințările cu boicotul.
În ultimele zile, Aryna Sabalenka a mers chiar mai departe și a sugerat că un boicot al turneelor de Grand Slam ar putea deveni necesar dacă situația nu se schimbă. Liderul mondial WTA a afirmat că „fără jucători nu există spectacol”, susținând că sportivii merită un procent mai mare din veniturile generate de competiții.
De partea cealaltă, Novak Djokovic continuă să fie una dintre cele mai influente voci din această mișcare. Sârbul susține de mai mult timp reforme privind premiile, condițiile de joc și reprezentarea jucătorilor în procesul decizional al tenisului mondial.
Potrivit mai multor publicații internaționale, jucătorii cer ca aproximativ 22% din veniturile turneelor de Grand Slam să fie redirecționate către sportivi, procent apropiat de cel practicat la competițiile ATP și WTA importante. În prezent, estimările arată că jucătorii primesc sub 15% din veniturile generate de Roland Garros.
Conflictul dintre jucători și organizatorii marilor turnee pare departe de final, iar intervenția lui Kim Clijsters arată că inclusiv foștii mari campioni urmăresc cu atenție direcția în care se îndreaptă tenisul profesionist.